Wczytuję dane...
Model: 30769876
Kod producenta: Opracowanie zbiorowe
Realizacja zamówienia: 24 godzin
EAN: 9788382295108
Wysyłka od: 13.99 PLN
Producent: ipn

„Przez długie lata prawda o martyrologii duchowieństwa polskiego w czasie drugiej wojny światowej była umyślnie przemilczana na podobieństwo prawdy o ofiarach Katynia. Druga wojna światowa pozostawiła po sobie dwie nazwy-symbole: na wschodzie Katyń, na zachodzie Dachau” – przypomniał w 1999 r. abp Kazimierz Majdański, były więzień KL Dachau.
Od momentu napaści Niemiec na Polskę jednym z ideowych celów agresora stało się zniszczenie polskiej inteligencji, w tym organizacji kościelnych oraz życia religijnego. W ten sposób realizowano program wyniszczenia narodu polskiego. Polityka okupanta w stosunku do Kościoła rzymskokatolickiego uderzała zarówno w samą organizację kościelną, jak i w duchowieństwo, co godziło jednocześnie w jeden z najmocniejszych filarów polskości. Akcja ta miała na celu masową eliminację duchownych, tak aby Kościół polski przestał istnieć. 
Prezentowana publikacja jest poświęcona martyrologii polskiego duchowieństwa w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych Dachau i Mauthausen-Gusen w czasie II wojny światowej i stanowi pokłosie dwóch konferencji zorganizowanych przez Archiwum IPN.


Autor: Opracowanie zbiorowe
Data premiery: 2022-10-05
Strony: 248
Rodzaj: Książki
Okładka: Twarda
Format: 245x175x18