Wczytuję dane...
Model: 30635491
Kod producenta: Meredith Tax
Realizacja zamówienia: 24 godzin
EAN: 9788394601027
Wysyłka od: 13.99 PLN
Producent: wydawnictwo magnus

Nazywają je „aniołami śmierci”. Stanowią koszmar dżihadystów wierzących, że zabici przez kobietę, nie wstąpią do raju. W armii kurdyjskich peszmergów, która rzuciła wyzwanie terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego, co trzeci bojownik jest kobietą. „Droga w nieznane” to reportaż o rewolucjonistkach z Rożawy – quasi-autonomicznego regionu w rozdartej wojną Syrii.To historia kobiet, które brały czynny udział w wyzwalaniu obszarów na granicy turecko-syryjskiej spod rządów ISIS. Kurdyjskie feministki, chwytając za broń, podejmują walkę – nie tylko w sprzeciwie wobec tzw. Państwa Islamskiego, ale przede wszystkim na rzecz swoich praw społecznych. 

Nawet nam nie przychodzi do głowy, jak fascynujące rzeczy się dzieją w miejscach, o których wciąż słyszymy, ale nic nie wiemy. Na przykład w Kurdystanie. Gdzie pośrodku islamskiego morza Kurdyjki z bronią w ręku pokonały nie tylko Państwo Islamskie, ale też uprzedzenia ojców, mężów i braci.

Jacek Żakowski, Tygodnik „Polityka”, Katedra Dziennikarstwa Collegium Civitas

Wojna domowa w Syrii, za sprawą której świat zaczął mocniej interesować się Kurdami, jest konfliktem tragicznym, o wielkich konsekwencjach międzynarodowych. Choć w świecie euroatlantyckim, z powodu tzw. kryzysu migracyjnego stał się on jednym z czynników wzmagających wzrost ksenofobicznej i islamofobicznej fali, w Kurdystanie rozbudził nadzieję na samostanowienie. O Kurdyjkach z formacji YPJ i innych, uczestniczących w tym procesie, zarówno na froncie walki z Państwem Islamskim, jak i poprzez budowanie demokratycznego ustroju w Rożawie słyszymy względnie często. Jednak centralna pozycja kobiet w kurdyjskiej rewolucji bywa niekiedy prezentowana jako medialny wabik dla zachodnich, liberalnych odbiorców. Meredith Tax znakomicie ukazuje osadzenie emancypacyjnej walki kobiet w historii kurdyjskiego oporu. Oporu, który nie jest tylko wyrazem dążeń stricte politycznych, ale wielkim wysiłkiem o głębokie przekształcenie kultury. Choć książka ta jest godna polecenia wszystkim zainteresowanym czytelniczkom i czytelnikom warto podkreślić, że poznawanie nowej kurdyjskiej, feministycznej ekonomii politycznej powinno być zadaniem szczególnej wagi dla mężczyzn na różne sposoby uczestniczących w ruchach na rzecz sprawiedliwości społecznej.

dr Jacek Drozda, Kulturoznawca, autor książki „Opór kulturowy. Między teorią a praktykami społecznymi”


Autor: Meredith Tax
Data premiery: 2018-05-16
Strony: 400
Rodzaj: Książki
Okładka: Miękka
Format: 205x145x34