Wczytuję dane...
Model: 30772961
Kod producenta: Piotr Zaremba
Realizacja zamówienia: 24 godzin
EAN: 9788377293225
Wysyłka od: 13.99 PLN

5 lipca 1945 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Szczecina. Wtedy podjęto wiążącą decyzję o przynależności miasta do Polski. Wzdłuż jego ulic zawisły plakaty ?POLACY! Szczecin jest polski!?. Na pierwszego polskiego prezydenta Szczecina powołano Piotra Zarembę ? 35-letniego inżyniera z Poznania.
W Pierwszym szczecińskim roku Piotr Zaremba opisał swoje uczestnictwo w tworzeniu polskiej państwowości na Ziemiach Odzyskanych. Nie było to zadanie proste ? szczecińscy Niemcy za wszelką cenę starali się nie dopuścić do przejęcia miasta przez Polaków, część portowa Szczecina znajdowała się pod zarządem Armii Czerwonej, transporty osadników przybywały regularnie i należało im zapewnić mieszkania i wyżywienie w zrujnowanym wojną mieście.

Dopiero dzisiaj można ocenić, jak gigantyczną pracę wykonano w tym okresie. Wznowienie wspomnień Piotra Zaremby wynika z potrzeby przybliżenia działalności pierwszych polskich władz Szczecina. Istotne jest zwłaszcza dziś, kiedy wokół pierwszego prezydenta narosło wiele kontrowersji, których wyjaśnieniu może posłużyć lektura tych wspomnień.


Autor: Piotr Zaremba
Data premiery: 2022-11-18
Strony: 372
Rodzaj: Książki
Okładka: Miękka
Format: 236x165x26